Uudis

Kristi Kongi harjutused valguse ja varjuga tõid talle Konrad Mäe preemia

Näitus „Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga“ Vaal galeriis. Foto: Stanislav Stepaško

Konrad Mäe nimelist medalit ja rahalist preemiat, mille väärtus on 3200 eurot, annavad alates 1979. aastast välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Maalikunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapitali kujutava- ja rakenduskunsti sihtkapital.

Preemia žürii liikmed Mari Roosvalt ja Mart Vainre Eesti Maalikunstnike Liidust, Maria Arusoo ja Inga Heamägi Eesti Kultuurkapitalist, Vano Allsalu ja Elin Kard Eesti Kunstnike Liidust otsustasid 2017. aasta Konrad Mäe nimelise preemia ja medali omistada maalikunstnik Kristi Kongile isiknäituste “Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga” eest Vaal galeriis ja „Kas oled end näinud?“ eest Hobusepea galeriis ning osalemiste eest mitmetel grupinäitustel.

Preemia pidulik üleandmine toimub kolmapäeval, 1. novembril 2017 kell 17.00 Tallinna Kunstihoone galeriis (Vabaduse väljak 6, Tallinn).

Žürii hinnangul on Kristi Kongi maalikunstnik, kes oma loomingus laiendab maali kui kunstimeediumi mõistet, lähenedes maalikunsti diskursusele uurimuslikult ja kontseptuaalselt. Tema teosed keskenduvad värvi ja valguse analüüsile, värviloome narratiivile ning ruumi ja värvi suhetele ruumis. Kristi Kongi pühendumine värvide, valguse ja ruumi omavaheliste suhete uurimisele on tähelepanuväärne ja tunnustust vääriv.

Kristi Kongi (1985) on Eesti üks kirkamaid maalikunstnikke kaasaegse kunsti maastikul. Ta on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Eesti Kunstiakadeemia maali osakonna. Kristi Kongi pälvis 2011. aastal Eesti Kunstiakadeemia Noore Kunstniku preemia ja 2013. aastal Sadolini kunstipreemia kaubamärki haldavalt Akzo Nobelilt. 2016. aastal oli ta nomineeritud Eesti kaasaegse kunsti preemiale Köler Prize. Tema viimaste aastate ülesastumistest meenuvad esimesena isiknäitus “Siis. Praegu. Kõikide aegade vahel” Tallinna Linnagaleriis ja mastaapne väljapanek grupinäitusel “Can’t go on. Must go on”/ “Võimatu minna. Kindlasti minna” Tallinna Kunstihoones (mõlemad 2014), samuti mahukas installatsioon “Pilk läbi pisarate” 2016. aasta Köler Prize’i nominentide näitusel Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis.

Preemia kandidaatideks esitati sel aastal Eesti kunstiinstitutsioonide poolt Liisi Eelmaa (1982), Mihkel Ilus (1987), Jüri Kask (1949), Kristi Kongi (1985), Holger Loodus (1970), Mihkel Maripuu (1987), Mall Paris (1954) ning kunstnike tandem Grisli Soppe-Kahar (1990) ja Danel Kahar (1990).

Ajakirja Mood novembrinumbist saad Kristi Kongi loomingut ja tema kunstikogu lähemalt näha.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.