IRIS JANVIER moemaja loovjuht Arina: “Meie disain on jõudnud New Yorgi, Riia ja Venemaa stiilsetesse disainbutiikidesse, samuti Ukraina suurde kaubamajja”

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Arina Baranovskaja: "Me kasvasime Kadriorust välja moemaailma juhtivatesse linnadesse. Selle üle olen ma siiralt õnnelik."Foto: Laura Kallasvee

Kui Arina Baranovskaja lõi seitsme aasta eest Kadriorus IRIS JANVIER moemaja, oli eesmärgiks teha selliseid rõivaid, mida kannaks isegi. Nüüd kannavad brändi disaini ka suurlinnade moegurmaanid.

Miks hakkasid riietega tegelema?
Mind juhtis ja pani liikuma vajadus sellise disaini järele, mida tahaksin ise kanda. Minimalistlik, modernne ja kõrge kvaliteediga, mugav ja ajatu olid need printsiibid, mis juhtisid looma IRIS JANVIER moemaja. Neid vundamendikive kannab bränd endas tänaseni ja olen väga õnnelik, et olen loovjuhina saanud koostööd teha disaineritega, kelle nägemus on minu omaga ühtinud. Oleme tänaseks loonud rohkem kui seitse aastat disaini, mida kannavad paljud kaunid ja edukad Eesti naised.

Esimene ese, mille disainisid.
Ma mäletan, et see oli halli värvi kleit. Omamoodi armas ja nostalgiline on mõelda, et ka täna disainin halle kleite, see on üks mu lemmiktoone.

Millega tegelesid enne moemaja loomist?
Rajasin endale vundamenti – omandasin kaks kõrgharidust ja kasvatasin kaht imelist last. Minu suurim raudvara on pere, nende toetuse ja abita ei oleks ma täna seal, kus olen.

Kas tarbid ainult disaineriloomingut või põikad teinekord ka tavapoodi sisse?
Üldiselt tarbin võimalusel disainerloomingut, hindan väga kõrgelt läbimõeldud disaini ja kõrget kvaliteeti. Iris Janvieri moemaja on aastatega kasvanud – meie valikus on kleitide kõrval ka kvaliteetkudumid, nahkpüksid, Itaalias toodetud ja meie disainitud jalanõud, ehted ja mantlid. Ehk teisisõnu – suurem osa minu garderoobist on IRIS JANVIER moemajast.

Lemmikese garderoobist. Lemmiklinn. Lemmikbränd.
Nahkpüksid, minu kodulinn Tallinn, IRIS JANVIER.

Millist toitu süües tulevad parimad mõtted?
Tervislikku, orgaanilist ja puhast.

Kas vastab tõele, et disainerid käivad alati mustas? Mitu värvilist riideeset leidub sinu kapis?
Tunnistan, et mulle meeldib must, kuid veel enam hall. Mulle meeldivad karakteriga sügavad mahlased toonid. Ja tundub, et see alati mustas käimine on disainerite puhul pigem selline klišee. On palju disainereid, kes kannavad ka intensiivsemaid värve, julgevad katsetada ja kannavad seda kõike välja.

Suurim klišee, mida oled disaineri kohta kuulnud.
Disainimaailm on väga lihtne ja glamuurne. Tegelikult on sellise näilisuse taga väga palju tööd ja vaeva. Selles valdkonnas läbi lüüa ja edukas olla on katsumus, sest konkurentsi on palju, ning – nagu ikka loominguliste valdkondade puhul – on see maailm pidevas muutumises.

Peamine küsimus, mida esitatakse, kui kuuldakse, et oled disainer.
“Mis on praegu moes?” ja “Millal tuleb müüki uus kollektsioon?”

Suurim nõrkus.
Ilusad kõrge kvaliteediga kangad: kašmiir, nahk, siid. Käin kangatehastes ja -messidel nagu laps kommipoes. IRIS JANVIER moemaja DNAs on juba alustamisest peale sees kvaliteedi-kromosoom. See on meie jaoks ülimalt oluline. Peale hästi läbimõeldud lõigete on kvaliteetne kangas ülimalt oluline komponent. Valin materjale ise, suure pühendumise ja hoolega.

Ese, mida pole veel disaininud, aga kindlasti tahaksid.
Tahaksin kunagi ka midagi meestele disainida.

Kui peaksid kirjeldama ühe sõnaga oma loomingut, mis see oleks?
Ajatu.

Kellele on Iris Janvieri looming mõeldud?
Naisele, kes hindab mugavust, kvaliteeti ja ajatut disaini. Naine, kelle jaoks on oluline enda välimus ja samuti ka aeg – meie veebipood on koht, mis teeb riideostu oluliselt kiiremaks ja mugavamaks kiire elutempoga naistele.

Lemmikese, mille oled kunagi disaininud.
Ajatu puhvvarrukatega kleit.

Kuidas on moemajal sel aastal läinud? Kus näed seda viie aasta pärast?
IRIS JANVIER moemaja jaoks on olnud murranguline aasta. Välismessidel käimine ja oma moemaja tutvustamine on toonud meile mitmeid võimalusi näidata oma disaini maailmale. Meie disain on jõudnud New Yorgi, Riia ja Venemaa stiilsetesse disainbutiikidesse, samuti Ukraina suurde DN8-nimelisse kaubamajja. See on kindlasti hetk, millest saada jõudu ja inspiratsiooni, et laiendada rahvusvahelist haaret veelgi.

Viie aasta pärast kuulub kindlasti kuulub mu süda moemaalimale. Selle aasta oktoobris täitub IRIS JANVIER moemaja suur unistus – avame oma esimese concept store’i Tallinna kesklinnas, aadressil Tornimäe 5. Viie aasta pärast on meie concept store‘e vähemalt kolmes imelises Euroopa linnas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.