Lihtne luksus Eesti kõige kaunimas vallamajas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kõik külluslike värvide ja mustritega tapeedid on Sandbergi kollektsioonist. Pilkupüüdvad uksed saab lahti voltida ning kaks väikest kabinetti üheks suuremaks ruumiks liita. Kuna kogu maja mööbel on võimalikult ajastutruu, on ka iga kabinet eriilmeline, kuivõrd täpselt ühesuguste kirjutuslaudade, toolide ja diivanite leidmine on töö, mille pikkust saaks mõõta aastates. Foto: Terje Ugandi

Nii kaua, kui ma ennast mäletan, on minu jaoks olnud täiusliku koduse õhtu hääleks raamatulehtede keeramise vaikne sahin. Just see hääl täidab pärastlõunati Viljandimaal Hallistes asuva vana leerimaja saali. Ent see pole kellegi luksuslik maakodu – seal asub vaid valla raamatukogu.

Halliste vald saab sellest aastast uhkeldada Eesti ühe koduseima raamatukoguga, mis muutub õhtuti ja tihti ka nädalavahetustel kogu küla ühiseks elutoaks, kuhu kogunetakse lehti lugema ning tähtpäevadel avanevasse hüpikkohvikusse maailma asju arutama.

Aastaid tühjalt seisnud maja inimeste kasutusse tagasi toomine on viimaseid päevi Halliste vallavanemaks oleva Ene Maateni teene. Kuid keerulise ülesande, kuidas 1902. aastal Kulla leerimajaks ehitatud hoonele uus elu anda, pidi lahendama interjööri autor Liis Tarbe.

Keerulise seetõttu, et juba maja renoveerima hakates oli selge, et sellest poole funktsioon võib muutuda täiesti. Haldusreformi ootel ei olnud selge, kui kauaks vallavalitsus majja kolib, igatahes projekti järgi pidi hoone jääma millekski, mida bürokraadid nimetavad “ühistegevuse hooneks”.

Täna valitseb hoones, mis muutus vahepeal leerimajast koolimajaks, varasema eluga võrreldes väga sundimatu atmosfäär. Isegi pisut boheemlaslik, ehkki raamatukogus jooksevad rangelt sirged riiuliteread ja ametnike tööruumidest kostab asjalikku klaviatuurikõbinat.

Raamatukogusaali riiulid valmisid Liis Tarbe jooniste järgi eritellimusel ning lisaks üldvalgustusele ruumis projekteeriti kohe alguses sisse lisavalgustus riiulite ülaserva. Foto: Terje Ugandi

Ent see kõik paigutub vaipade, lühtrite ja pöörase mustrimänguga tapeetide keskele ning kaasaegse lakoonilise kontorimööbliga harjunud inimestel on sajandivanuseid toole ja laudu nähes ikkagi tunne, nagu oleks sisse astutud muinasjuttu.

Vallavanem, arhitekt Kalle Kadalipp, sisearhitekt ja ehitajad ongi siin paljude jaoks teinud haldjast ristiema tööga võrdväärse töö. Halliste oli enne selle maja valmimist tuntud kui Eesti kõige väiksema vallamajaga vald. Armas kujund, aga väga ebamugav inimestele, kes pidid seal käima asjatamas või pikki päevi töötama. Sama õnnetus seisus oli Halliste raamatukogu, ehkki ka selle asukoht oli ebatavaline ja meeldejääv – raamatukogu asus ühe korrusmaja korteris.

Nüüd võib aga ajutiselt – Halliste liitub kohe Mulgi vallaga – seda nimetada üheks kaunimaks vallamajaks ja maaraamatukoguks Eestis. Ilmselt pole kogu maja pika ajaloo vältel ennast seal keegi nii koduselt tundud.

Vaibad, diivanid, “paberiga üle löödud seinad” on lahendused, mis on inspiratsiooni saanud maja ehitusaastatel Viljandimaal tavapärasest sisustusstiilist. Foto: Terje Ugandi

Lihtsa luksuse eest peab tegelikult tänama eelmise sajandivahetuse Mulgimaa talude peremehi. Sel perioodil oli talusid sisustades komme eeskujuks võtta – ja tegelikult mitte ainult sisustusküsimustes – mõisnikke. Nende elustiili jäljendati eluruumide sisustamises, rõivastuses, söökides, käitumises ja muudes eraelu aspektides.

“Seinad on värvitud või paberiga üle löödud, peegel ja pildid ripuvad seintel, lilled akendel, põrmanduriided maas,” kirjeldas tollane Tõrva algkooli juhataja, hilisem legendaarne Viljandi linnapea August Marfeldt-Maramaa elu Mulgimaa külades nendel aastatel.

Ja ega selles keskkonnas leerimaja sisustades väga teistest väärtustest lähtuda ei saanud. Ka maja ise sarnaneb oma arhitektuurilt Mulgimaa vanematele taluhäärberitele: see on pigem lihtne, suhteliselt pikk tellistest maja kõrge katusega ning kahe korstnaga.

 

1902. aastal valminud maja täitis oma algset ülesannet kuni Eesti Vabariigi loomiseni – sel muutus hoone koolimajaks. Lapsed õppisid seal seni, kuni 1998. aastal avas uues majas uksed praegugi tegutsev Halliste koolimaja. Fotod: Terje Ugandi

Alguses leeri-, hiljem koolimaja ülesandeid täitnud maja ruumiplaan on õnnestunud üllatavalt hästi uues rollis tööle panna. Suur kõrge raamatukoguruum asub näiteks kooli aulas-võimlas. Saalis on kirjutuslauad arvutikasutajatele ja mõnusad diivanid neile, kes kohapeal raamatuid-ajalehti lugeda tahavad. Vaibad maas ja kaunid ahjud seinte ääres suurendavad luksuslikus elutoas viibimise tunnet.

Kuna koolil oli arusaadavalt vaja ka kööki ja söögiruumi, siis need on põhjaliku renoveerimise järel saanud küll täiesti uue ilme, ent säilitanud oma funktsiooni. Nii ongi maja südameks köök, kus saab tähtpäevadel, kui rohkem oma valla inimesi ja külalisi on liikvel, avada kohviku.

Kabinettides on tunda juba rikka maamaja hõngu. Laest ripuvad lühtrid – nii, nagu need maja ehitamise aastatele kohaselt olema peavadki – ja seinu katavad lopsakate mustritega Sandbergi tapeedid (https://www.sandbergeesti.ee). Need on igas kabinetis erinevad, kuid ühtviisi võluvad.

Ka mööbel on Eesti iseseisvumise eelsest ajast, kokku ostetud antiigikauplustest. Raamatukoguriiulid ongi selle maja ainsad silmatorkavalt uued asjad, ehkki ka nende joon ja värv jälgivad ajastu stiili.

Maja esimese korruse pindala on 368 ruutmeetrit ja hetkel vallavalitsuse kasutuses olev pind on kujudnatud mõttega, et kui valdade liitumise järel kunagi töökorraldus muutuma peaks, võiks seal edaspidi tegutseda huviringid ja koos käia erinevad klubid, kes kindlasti ei vaja oma tegevuseks kontoriatmosfääri.

Maja keskel jooksvasse pikka koridori toob valgust laealune aknalint. Foto: Terje Ugandi
Maja südameks köök, mille sisearhitekt Liis Tarbe sisustas mõeldes sellele, et oleks ruumi ja tööpindu-köögitehnikat, mis võimaldaks ka väiksemat kohvikut pidada. Jaheda helseinise ja suvesooja beeži taustal tõusevad köögi punased detailid eriti säravalt esile. Foto: Terje Ugandi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.