Ebaausates kauplemisvõtetes süüdistatud Tallinn Dolls: meil ei ole tarbijavaidlusi klientidega, tänane vaidlus käib vaid tarbijakaitse endaga

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tallinn Dollsi juht Mari Martin. Foto: Scanpix

Tuntud moebränd Tallinn Dolls, mida ähvardab ebaausate kauplemisvõtete eest 10 000 eurone trahvinõue, tegi avalduse, milles võrdleb end Taxify sõidujagamisäpiga, ja soovitab riigil mõelda, kuidas moodsaid tehnoloogiapõhiseid teenuseid reguleerida nii, et see ei pärsiks Eesti majanduse arengut.

Üleeile kirjutas portaal Rahageenius, et Tarbijakaitseamet süüdistab Tallinn Dollsi ebaausates kauplemisvõtetes. Vaidlusaluseks teenuseks on Tallinn Dollsi ettetellimustega müük: kui tellid veebilehelt kampsuni, siis on toote all kirjas, et see kampsun on spetsiaalselt tellijale tehtud ja seetõttu pole õigus seda tagastada. Tarbijakaitseamet leiab aga, et kuna eelnevalt pole kliendilt kordagi tema mõõte küsitud ega mingit spetsiaalset tema kehatüübile sobivat suurust välja selgitatud, pole selline nõudmiste esitamine aus ja see on vastuolus võlaõigusseadusega.

“Tallinn Dollsi uus tehnoloogiline ettetellimist võimaldav lahendus ei ole mõeldud tarbijat kahjustama,” kirjutas Tallinn Dolls juht Mari Martin. “Oleme tarbijakaitseametiga olnud aktiivses suhtluses, et tagada tarbijate õigused ning samas ettevõtte võimalus innovaatiliseks äritegevuseks. Eestist on tuua mitmeid sarnaseid näiteid, kus riik peab laiemalt mõtlema, kuidas moodsaid tehnoloogiapõhiseid teenuseid reguleerida nii, et see ei pärsiks Eesti majanduse arengut.”

Martin toob näiteks taksonduse ja Taxify, mis on tema sõnul tõestanud, et uued tehnoloogilised lahendused käivad vahel seadusandlusest ees. “Kui seadusandlust ei kaasajastataks, kas hea lahendus oleks olnud see, kui Taxify oleks lõpetanud tegevuse?” küsib Martin. “Oleks kahju, kui riik oleks ühe eesrindliku ettevõtte sellega likvideerinud.”

Martin leiab, et seadusandluse kaasajastamisel tuleks teha koostööd kõikide sektoritega ning arutada ühiselt, kas uued lahendused on kliendivaenulikud või hoopis vastupidi.

“Tallinn Dolls on loonud uue innovatiivse lahenduse täiesti uueks ostukogemuseks, mida varem ei ole Eestis kasutatud,” kirjutab Martin. “Meie uus ettetellimise lahendus on üles ehitatud keskkonnasõbralikule tootmismudelile ja tarbimisele. Inimesed saavad tellida tooteid enda soovide alusel enne tootmist.”

Martini sõnul aitab selline lahendus moetööstuses vältida ületootmist. “Oleme saanud palju tagasisidet klientidelt, et neile selline koostöö meeldib,” kinnitab Martin. “Seda tõestab ka asjaolu, et meil ei ole tarbijavaidlusi klientide poolt. Tänased vaidlused käivad meil vaid tarbijakaitse endaga.”

Martini sõnul on Tallinn Dollsil olnud tarbijakaitses üks kliendivaidlus, kus nii tarbijakaitse kui ka klient nõustusid, et toode, mis on loodud tarbija mõõtude järgi, ei kuulu tagastamisele. “Ettevõttena tulime kliendile siiski vastu ja parandasime toote talle sobilikuks,” lausub Martin.

Vaidlusalused Tallinn Dolls tarbijatingimused koostanud advokaat Toomas Seppel kommenteeris, et taganemisõigusel on erand, mille kohaselt ei saa tagastada kaupa, mis on valmistatud tarbija tingimuste kohaselt. “Tallinn Dolls pre-order riideesemed valmistatakse tarbija tingimustel,” leiab Seppel. “Toode läheb tootmisesse ainult juhul, kui on tellimus ning toodetakse riideese konkreetsele tarbijale tema valitud mudeli, kanga, prindi, suuruse jne alusel (laokaupa ei ole). Sageli on tegemist tootega, mille puhul valmib ainueksemplar, sest sama kanga, mõõdu või sõnumiga tooteid tellitakse ainult üks. Vaidlus tarbijakaitseametiga on selles, kas sellisel viisil riideesemete tootmine ja müük on tavaline e-kaubandus või on tegemist tootmis- ja ärimudeliga, mille puhul valmivad riideesemed tarbija tingimuste kohaselt.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.