Uudis

Disainiuuendaja | Peter Bowles oli esimene valgustilooja, keda inspireeris tööstusdisain

Praegu väga populaarne industriaalseid elemente kasutav interjööridisain sai alguse üksikutest toodetest 1990. aastatel. Peter Bowles on üks selle trendi loojaid ja hoidjaid.

Tema loodud valgustid lähtuvad perekonna disainipärandist, mille juured on tootmises ja ettevõtluses. Peteri vanaisa, väljaõppinud puusepp, oli Minty Furniture of Oxfordi direktor. Hiljem ostis selle ettevõtte Parker Knoll.

Lapsepõlves tehtud külaskäigud tootmisettevõtetesse joonistasid Peteri mällu traditsioonilise tehasetoodangu puhtad jooned ja sajandi keskpaiga stiili mitmekülgsuse.

“Minu eesmärk oli disainida ja toota valgusteid, mis tunduksid kohe kodused ning mida oleks lihtne ja mugav kasutada palju aastaid,” selgitab ta.

Inspiratsiooni ammutatakse kõikjalt – nii vanaaegsest tibude soojendamise lambist kui ka prožektorist mänguveoki kastis. Peteril on kirg kasutada ära toormaterjalide parimad omadused ning oskus tuua esile vormi ja materjali harmoonia.

Hiljem, olles rahulolematu tavapärase plastist lambijuhtme väljanägemisega, asendas ta selle puuvillanöörist punutud ümbrisega juhtmega, mille napsas koduselt triikraualt – sellest sai peagi üks Original BTC enim armastatud disainielemente.

Kus mujal kui Stoke-on-Trentis, Briti keraamikatööstuse südames, saakski kohalikule tootmisele pühendunud ettevõte valmistada Original BTC luuportselanist valgusteid.

Lummatuna piirkonna rikkalikust tööstuspärandist, otsustas Original BTC asutaja Peter Bowles luua komplekti Stoke’is toodetud luuportselanist valgusteid, mida valmistavad traditsioonilisi meetodeid järgides piirkonna käsitöömeistrid. Teadmised, oskused ja kogemused aitasid luua käsitsi valatud läbikumavate ja mitmekülgsete kauni vormiga portselanvalgustite kollektsiooni.

Bowles asutas 1990. aastal Oxfordis koduvalgustite kaubamärgile Original BTC ja võttis enda tiiva alla veel kaks valgustitootjat – kunagise laevavalgustite tootja Davey Lightingu ja LED-valgustite tootja Beadlighti.

1880. aastatel Londoni East India dokkides asutatud laevavalgustite ettevõtte Davey Lightingu ostmine viis  Bowles’i otsuseni toota oma valgustite kõik komponendid Suurbritannia pinnal.


Eestis müüb Original BTC valgusteid Dectona.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.