Disainerid Peeter Rästa ja Hanna Haring said olümpiakollektsiooni jaoks ideid revolutsioonilistest 1920-ndatest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Lilian Merila

Moe küsimustele vastavad kollektsioonijuht Pille Lauring, meestekollektsiooni peadisainer Peeter Rästa, naistekollektsiooni peadisainer Hanna Haring ja disainer Kirthy Kold.

Kas EV100 lähtuv lahendus oli kohe algusest peale plaanis, mis ideid veel kaaluti?
Pille: Jah, tunne ja teadmine oli nii selge. Soov oli rääkida ühe väikese, kuid tugeva rahva imelist ärkamise lugu. See viis meid aastasse 1918 ja sealt edasi ühendasime moes revolutsioonilise tähtsusega 1920-ndad, kus toimus sarnane ärkamine – vabadus riietuses ja kammitsetud moraalis.

Kas tuli ka läbi vaadata teiste riikide ja Eesti varasemad kollektsioonid?
Peeter: Disainerina olen alati huviga jälginud teiste riikide kollektsioone. Eriti just nende paraadvorme, mis on juba varasematel aastatel silma jäänud või siis pärinevad mõnest eriti eksootilisest paigast.

Osalesin Eesti olümpiakollektsiooni loomisel nii Rio kui ka Sotši juures ning olen seega juba meie varasemate kollektsioonidega pikalt kursis. Selle konkreetse kollektsiooni loomisel uurisin pigem põhjalikult 1920-ndate meesterõivaste trende ehk seda, mida mehed sada aastat tagasi kandsid.

Kui palju tähelepanu kollektsioonid kogu olümpiamelus saavad?
Peeter: Ma arvan, et mu vastus on kallutatud faktist, et olen disainer ja isiklikult olümpiakollektsioonidega lähedalt seotud. Seega minule tundub, et tähelepanu on päris palju. Võimalik, et ma otsin ja loen asjakohast infot rohkem, kui seda teevad teised, kes ei ole rõivaäri või olümpiarõivastega nii otseselt ühenduses.

Minu jaoks on eriti huvitav vaadata, millise suuna võtavad erinevate regioonide ja kultuuride tiimid, et oma riiki ja maad olümpial esindada. Natuke skeptilisem olen paraadvormirõivaste edetabelite koostamise suhtes ja seda just põhjusel, et kultuurid on unikaalsed ning seda kõike universaalse esteetika järgi hinnata on minu arvates praktiliselt võimatu.

Kui palju on selles kollektsioonis koostööd sportlasega – kas nad said ise ka rääkida, milles ennast hästi tunneksid?
Hanna: Montoni disainimeeskond hakkab Olümpia kollektsiooni looma rohkem kui aasta varem ning ajalise vahe tõttu esialgsetesse protsessidesse sportlasi ei kaasata. Kõik vajalikud teadmised mugavusele suunatud detailide ja sportlastele iseloomulike kehasiluettide kohta oleme läbi töötanud ning oma kollektsiooni kombineerinud.

Enne viimaste tehnoloogiliste korrektuuride tegemist proovivad sportlased mudeleid selga, et õiged suurused paika saada, ning vajadusel saavad nad anda ka tagasisidet paranduste tegemiseks.

Kas oled ise ka spordifänn ja kas oled varem sportlastele midagi loonud?
Hanna: Olen ise üpris aktiivne spordifänn. Olles lapsest saadik võrkpalli mänginud, siis on huvi erinevate alade vastu olnud alati olemas. Kõikidele Eestit esindavatele sportlastele elan kirega kaasa ning olen osalenud ka fännireisidel.

Kui jätta välja oma sportlastest sõpradele eradisainina loodud erinevad lõpu- ja peokleidid, siis seekordne kollektsioon on minu esimene looming sportlastele.

Kui palju mänguruumi selline kollektsioon disainerile üldse võimaldab?
Kirthy Kold, disainer: Kindlaid reegleid seatud ei ole. Tõesti, teatavaid piiranguid loovad ehk kliima ja kui detailidest rääkida, siis on üsnagi reglementeeritud, kuidas peaks tooteid logostama. Ülejäänud on aga kõik vaid mõttelend.

Olümpia kollektsiooni luues on meie eesmärgiks siiski olnud panna tooted edasi kandma Eestile ja eestlastele iseloomulikke väärtusi. Soovime, et sportlased ja kõik fännid tunneksid end neis riietes mugavalt ja hästi ning neil oleks hea ja uhke olla. Kuna see kollektsioon ise on juba nii toreda eesmärgiga, siis loomisprotsess on vaid rõõm.

 

Kollektsioon „1918“ on Montoni kingitus Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Montoni PyeongChangi kollektsioon on valminud limiteeritud koguses ning on müügil Montoni brändipoodides üles Eesti, e-poes Andmorefashion.com, Stockmannis ja Tallinna Kaubamajas, Tallinki kruiisilaevade Megastar ja Victoria pardal ning Sportlandi kauplustes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.