Uudis

24 kunstnikku kirjeldavad Kumu uuel näitusel oma reisielamusi

Fragmendid Flo Kasearu ja Adéla Babanová töödest.

Kumus avatakse 25. augustil  kaasaegse kunsti näitus “Rändurid”, mis tegeleb esmakordselt Eestis reisimise kajastamisega nendes riikides, kus reisimisvabadus oli veel hiljuti vähestele kättesaadav luksus.

24 kaasaegset kunstnikku, kes on pärit endisest Nõukogude Liidust, selle satelliitriikidest või endisest Jugoslaaviast (kokku 15 riigist) esitavad oma nägemusi inimeste, kaupade ja ideede liikumisest Kesk- ja Ida-Euroopa ning muu maailma vahel.

Nad räägivad lugusid puhkusereisidest, pikematest rännakutest kui ka ühest riigist teise elama asumisest. Nad jutustavad külma sõja aegsetest suletud piiridest Euroopas ja kapitalismi edenemisest tingitud järjest kiirematest arengutest 21. sajandil.

Nii reisisellid kui väljarändajad jagavad oma isiklikke kogemusi, mis on saadud eri keelte ja kultuuride vahel liikudes.  Ajal, kui natsionalismi tõus ja sisserände vastased meeleolud levivad järjest laiemalt, on selline vaatenurkade paljusus väga värskendav. 

Adéla Babanová.
“Tagasipöördumine Adriaporti”, Video, 14 min, efemeriid.
Arhitektuurialased arhiividokumendid kunstniku ja Pragoprojekti loal.

“Rändajad” tõstab esile reisimise rikastavat mõju, ent polemiseerib samas nende pingete üle, mis paratamatult tekivad reisimise poeetika ja väljarännet tingiva poliitilise tegelikkuse vastasseisu tõttu. Näitus käsitleb mobiilsust kui tänapäevase elukorralduse tüüpilist nähtust, tõmmates paralleele selle pealesunnitud mobiilsusega, mis oli määrav jõud Ida-Euroopa kodanike eelmiste põlvkondade jaoks.

Näitusel on esindatud erinevad kunstimeediumid: maal, objektid, tööd paberil, fotod, installatsioonid, video ja multimeedia. Kõik teosed on valminud pärast 2000. aastat ja autoriteks on Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Venemaa, Serbia, Albaania, Kosovo, USA, Ühendkuningriigi ja Eesti kunstnikud.

Enne avamist, 24. augustil kell 16.30, toimub näitusel ingliskeelne kuraatorituur Magdalena Moskalewiczi juhtimisel. Vaataja ees avanevad reisimise ja rändamise kõikvõimalikud vormid Ida-Euroopa minevikust ja olevikust, mida täiendavad eesti kunstnike reisimütoloogiad.

Näitusega „Rändurid” kaasneb samanimeline raamat, kuhu on panustanud kõik näitusel osalevad kunstnikud, jagades oma isiklikke kogemusi migrantide ja ränduritena.

Osalevad kunstnikud: Adéla Babanová, Daniel Baker, Olga Chernysheva, Wojciech Gilewicz, C.T. Jasper & Joanna Malinowska, Flo Kasearu, Karel Koplimets, Irina Korina, Taus Makhacheva, Porter McCray, Alban Muja, Ilona Németh & Jonathan Ravasz, Roman Ondak, Tímea Anita Oravecz, Adrian Paci, Vesna Pavlović, Dushko Petrovich, Janek Simon, Radek Szlaga & Honza Zamojski, Maja Vukoje, Sislej Xhafa.

 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.