Südameapteegi blogi

Tugeva immuunsuse nimel! Neid vitamiine tasub sügisel apteegist otsida

Foto: iStock

See ei tohiks tulla üllatusena, et tervislikult toitudes (khm-khm, peame silmas eeskujulikus koguses juur- ja puuvilja) saame toidust kõik vajalikud vitamiinid kätte.

Paraku pole menüü alati nii mitmekesine kui vajalik või on organism haiguse tagajärjel hoopis nõrgenenud, tekitades vitamiini- või mineraalainepuuduse.

Milliste vitamiinide tarbimisele peaks tähelepanu pöörama?
Kindlasti tasub väsimuse püsides ja kergete kaebuste korral pöörduda apteeki, et teha koos spetsialistidega õige valik.

D-vitamiin
Mis teha, eestlastele on sageli iseloomulik D-vitamiini puudus. Eelkõige ohustab see väikelapsi ja vanemaid inimesi – viimased väldivad intensiivset päikest ega käi suvisel ajal keskpäeval õues. Kuna D-vitamiini sünteesitakse nahas konkreetse tugevusega päikesevaluse toimel, ongi tulemuseks selle puudus.

Pst, kindlasti paneme südamele, et sa ei manustaks D-vitamiini üle. Nagu iga ravimi puhul, tuleb ka vitamiine võtta ettenähtud koguse piires.

D-pärlid 1000 kapslid (120 tk). Hind 16 €.

Oomega-3
Oomega-3 on eriti oluline südamele ja ajutegevusele. Teatud oomega-3-rasvhappeid ei ole meie keha paraku võimeline ise tootma, seetõttu peaks saama need ideaalis toidust (näiteks kalast) kätte.

Paraku pole oomega-3 soovitatav tarvitada mõningate retseptiravimitega. Seega tasub enne arstiga nõu pidada.

Loe oomega-3-rasvhapete kohta rohkem SIIT.

Lysi sidrunimaitseline oomega-3 kalaõli (240 ml). Soodushinnaga septembri lõpuni 8,60 €.

Kaltsium
Suurenenud kaltsiumivajadus esineb eelkõige menopausi jõudnud naistel. Nimelt väheneb organismis vananedes östrogeenitase ja see halvendab kaltsiumi imendumist. Tulemuseks võivad muutuda luud nõrgemaks.

Jäta meelde, et kaltsiumi ei tohi võtta  D-vitamiinita. Samuti imendub kaltsium paremini siis, kui organismis on piisavalt magneesiumi. 

Calcitol närimistabletid 500 mg+1000 tü (90 tükki). Hind 17,80 €.

 

Magneesium
Magneesium on vajalik lihaste- ja südametööks. Samuti on see seotud närvisüsteemiga ja aitab toime tulla stressiga. Seetõttu tasuks profülaktika mõttes teha magneesiumi- ja kaltsiumikuuri, seda just sportlastel ja eakamatel inimesel.

Kindlasti ei tohiks magneesiumi põhjendamatult kuus kuusse süüa.

Loe magneesiumi kohta rohkem SIIT!

Magne B6 Fast (20 tükki). Hind 11,20 €.

B-vitamiin
Kõige lihtsam olekski vast öelda nii: selleks et saada toidust energia kätte, on vaja selle B-grupi vitamiine. Üks märk selle puudusest on väsimus. Samuti võib tekkida teinekord konkreetse B-vitamiini puudus.

Terrapoint B-kompels letsitiin caps (30 tk). Hind 11,70 €.

C-vitamiin
Seda tasub võtta haiguste perioodil. Nimelt tugevdab C-vitamiin immuunsust ja sel on oluline roll sidekoe normaalses arengus. C-vitamiini on vaja naha, igemete, hammaste, veresoonte ja luude jaoks.

Kindlasti ei tohi seda tarbida ettenähtud kogusest rohkem. Ehk teisisõnu: pigem 200 mg kaupa mitu korda päevas kui 1000 mg korraga, kuna liigse C-vitamiini kehast väljutamine on neerudele lisatöö.

Vitamin C Pro Expert caps (250 mg, 40 tk). Soodushinnaga septembri lõpuni 7 €.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.