Kindlasti oled kuulnud, et ilmade jahenedes peaks hakkama võtma D-vitamiini. Ometi pole sa päris kindel, miks just kõik seda vitamiini soovitavad.
Kõigepealt tuletame meelde, miks on D-vitamiin vajalik.
Päikese- ehk D-vitamiinil on eriline roll organismi immuunsuse tagamisel. See on äärmiselt vajalik luudele ja hammastele, kuna meile oluline kaltsium ei imendu, kui organismis ei ole piisavalt D-vitamiini.
See võib anda aga tõuke osteoporoosi tekkeks ning põhjustada luude pehmenemist. Samuti häirib D-vitamiini vaegus lihaste tööd. Uuringud näitavad, et madal D-vitamiini tase suurendab riski haigestuda pahaloomulistesse kasvajatesse.
Ka usutakse olevat D-vitamiinil kaitsev toime diabeedi ja veresoonkonna haiguste vastu. Selle vitamiini puudus tõstab aga kindlasti vastuvõtlikkust viirushaigustele.
Kui palju peaks seda tarbima?
Vajalik annus tuleks teha kindlaks vereproovi teel. Sellele saab end kirja panna oma perearsti juures või lasta vereproov teha kohe meditsiinilaboris.
Oktoobris ja novembris saad osta Südameapteegist SYNLABi meditsiinilabori D-vitamiini veretesti sooduskupongi vaid 10 euroga. Loe lähemalt SIIT.
Sellised on soovituslikud annused:
- alla kahestele lastele ja rasedatele 10 mikrogrammi
- 2-18-aastastele lastele 7,5 mikrogrammi
Seda iga päev terve aasta jooksul lisaks loomulikul teel saadavale D-vitamiinile.
- Tööealistele soovitatav lisaannus on 10-25 mikrogrammi septembrist kuni aprillini ja juhul kui ei tarbita regulaarselt ja piisavalt vitamiinidega rikastatud piimatooteid, toidurasvasid või kala.