Eesti suvi on üürike ja kui suure hooga peale tuleb, ei osata esiotsa sellega midagi peale hakata. Tihtipeale kiputakse kõiksugu päikesekaitsekreemid apteeki või poodi unustama, sest “muidu ei saa ju pruuniks”.
Ja isegi kui on meeles apteegist läbi astuda, võtab seal silme eest kirjuks. Mida see SPF endast õieti kujutab või millist eelistada? Anname kiire ülevaate.
Lühidalt öeldes iseloomustab SPF kaitset UVB-kiirguse eest. See näitab, kui kaua võib päikese käes viibida ilma et saaks päikesepõletuse. Enamasti võrdub 1 SPF 15-20 minutiga, heleda ja õrna nahaga inimestel aga lausa 10 minutit või vähem.
Päikesekreemi valikul aga jälgi, et kreem kaitseks nii UVA kui ka UVB kiirguse eest, sest UVA-kiirgus põhjustab varast naha vananemist, häireid inimese immuunsüsteemis ning suurendab oluliselt ka nahavähi ohtu.
Kuidas valida õiget kreemi?
Päikesekaitsevahendi valimisel tuleb arvestada oma nahatüübiga.
I tüüp: siniste silmade ja tedretähnidega inimesed, kel tekib alati päikesepõletus. Nahk läheb punaseks, kuid ei päevitu. Sobib tugeva kaitsega SPF 20-25.
II tüüp: blondide või punaste juustega sinisilmsed inimesed. Nahk saab küll kergesti päikesepõletuse, kuid päevitub siiski minimaalselt. Kaitseks sobib SPF 15-20.
III tüüp: mõnikord võib saada kerge põletuse ja päevitub keskmiselt. Eelista SPF 12-15.
IV tüüp: põletuse saab harva ja päevitub keskmisest tugevamini. Sobib SPF 4-8.
Väga suure SPF-iga tooted (SPF 40 ja rohkem) on päikeseblokaatorid. Neid peaksid kasutama nii päikeseallergilised inimesed kui veespordiga tegelejad. Samuti tuleb sellist kanda peale imikutele ja armide-pigmendilaikude kaitseks.
Ära unusta näonahka!
Kuna nägu ja käed on rohkem päikese käes, peaksid eelistama tugevama kaitsega kreemi kui ülejäänud kehal. Päikese eest vajavad kaitset ka juuksed, silmad ja huuled, seega ära unusta peakatet ja UV-kaitsega päikeseprille.
Kuidas kanda nahale?
- Jäta meelde, et pead määrima nahale päikesekaitsevahendit vähemalt pool tundi enne päikese kätte minekut.
- Uuenda seda iga kolme tunni tagant.
- Kasuta kindlasti piisavas koguses kreemi ehk umbes kuus teelusikatäit täiskasvanud inimese kohta.
- Pärast ujumist või kuivatamist uuenda kogust.
- Kui viibid liiva, asfaldi või veekogu juures, suureneb päikesekaitse kasutamise vajadus, kuna need peegeldavad ultraviolettkiirgust tagasi.
Loe SPFi ja päevitamise kohta pikemalt SIIT!