Elke Mööbli blogi

HAY eriti põhjamaine valgusti 30degrees on tehtud imeõhukesest puidust

Taani disainmööbli tootja HAY valikust leiab omanäolise puidust laelambi 30degrees, mille on disaininud noor Hollandist pärit disainer Johan van Hengel.

30degrees on suurepärane valgusti söögilaua kohale – tootja: HAY.

Kuigi 30degrees klassikaline koonusekujuline kuppel tundub igati tavapärane, ei ole kindlasti tavaline materjal, millest on valgusti tehtud. Kui tavaliselt on lambid valmistatud klaasist, kangast või paberist, on van Hengeli disainitud 30degrees materjaliks õhuke puit.

Veelgi rohkem erilisust lisab see, et puidukiudude ühenduskohad tunduvad nähtamatud – lamp oleks justkui välja tahutud ümmargusest puutükist ja tulemus on väga õrn ning loomulik. Tegelikult on selle loomuliku kuju saavutamise taga palju katsetamist ja ehitamist.

Nähtamatute ühenduskohtadega 30degrees – tootja: HAY.

Valgusti disaineri Johan van Hengeli sõnul sündis 30degrees lamp suurest huvist vineeri vastu. “Väga õhuke vineer, mille paksuseks on vaid kuni 0,6 millimeetrit, pakkus mulle materjalina väga suurt huvi. Mind intrigeeris mõte selle materjali paindlikkusest ja võimalustest,” räägib Hengel.

Hengeli jaoks osutus lambi väljatöötamisel kõige suuremaks väljakutseks kupli ühenduskohtade nähtamatuks muutmine. Selleks töötas ta paberiga, millele olid tõmmatud puidukiude jäljendavad jooned. Hengel märkas, et kui painutada paberit 30-kraadise nurga all, jooned kohtuvad ja niinimetatud õmbluskohti pole enam näha. Selle idee kandis ta üle vineerile ja nii sündiski 30degrees.

30degrees valgustid sobituvad erinevate interjööridega – tootja: HAY.

Lõpptulemusena on 30degrees kaalult kerge, nähtamatute ühenduskohtadega ja silmale ilus. “Oma lihtsuse ja loodusläheduse tõttu meeldib lamp paljudele,” räägib Hengel.

Täna on HAY 30degrees rippvalgusti saadaval kolmes kaunis värvis, mis on töödeldud mattlakiga – valikust leiab naturaalse puidu, rohelise ja oranži. Valida saab nelja suuruse vahel, kõige laiemast kohast on kupli diameetriks 24 cm kuni 61,5 cm. Lambi suureks plussiks on selle taskukohane hind – erinevate suuruste hinnad jäävad vahemikku 119 ja 299 eurot.

30degrees on saadaval erinevates värvides ja suurustes – tootja: HAY

30degrees valgustiteid saab lähemalt uudistada ja ka kohe kaasa osta ELKE Mööbli kodusisustussalongist Tedre ja Sõpruse puiestee nurgal (Tedre 55, Tallinn).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.